Sport

Surpriză la Turneul ATP de la Doha: Lorenzo Musetti, eliminat în prima rundă

schedule 19 feb. 2024, 17:25

Lorenzo Musetti, favoritul 7 la ATP Doha, eliminat surprinzător de Zhizhen Zhang în 62 de minute, scor 6-2, 6-0.

Turneul ATP de la Doha a fost martorul unei surprize majore în runda inaugurală, după ce italianul Lorenzo Musetti, al șaptelea favorit al competiției, a fost eliminat în mod neașteptat de către sportivul chinez Zhizhen Zhang. Meciul, care a durat doar 62 de minute, s-a încheiat cu scorul de 6-2, 6-0 în favoarea lui Zhang, lăsându-l pe Musetti fără răspuns pe terenul de joc.

Lorenzo Musetti, care ocupă locul 26 în clasamentul mondial ATP, a avut o prestație sub așteptări, reușind să câștige doar două gameuri în întregul meci. În schimb, Zhizhen Zhang, clasat pe poziția 47 ATP, a demonstrat o formă excelentă, dominând partida de la început până la sfârșit.

Victoria lui Zhang îl propulsează în runda următoare a turneului, unde îl va întâlni pe învingătorul dintre Gael Monfils și Botic Van De Zandschulp. Competiția de la Doha, care se desfășoară pe suprafață hard, este un turneu ATP 250 și adună premii totale în valoare de 1.395.875 de dolari. Campionul en-titre este rusul Daniil Medvedev, așteptat și el să-și apere titlul în acest an.