Externe Sport

Coco Gauff avansează în optimile WTA Dubai după o victorie solidă

schedule 21 feb. 2024, 09:31

Coco Gauff avansează în optimi la Dubai, învingând-o pe Cocciaretto cu 6-1, 7-5, pregătindu-se pentru duelul cu Pliskova.

Coco Gauff, clasată pe locul trei în cadrul turneului "WTA 1000" de la Dubai, a demonstrat o formă excelentă, reușind să se califice în optimile de finală. Tânăra jucătoare americană a obținut o victorie convingătoare în două seturi, 6-1, 7-5, în fața italiencei Elisabetta Cocciaretto, clasată pe poziția 58 în ierarhia WTA.

După eliminarea prematură de la Doha, Gauff a intrat pe terenul de la Dubai cu determinare, câștigând rapid primul set. Cocciaretto a oferit mai multă opoziție în cel de-al doilea set, echilibrând jocul, dar Gauff a închis partida fără a permite un tiebreak.

Următoarea provocare pentru Coco Gauff în cadrul competiției va fi meciul cu ceha Karolina Pliskova, aflată pe locul 36 WTA. Dubai Duty Free Tennis Championships, desfășurat în perioada 18-24 februarie pe suprafața de hard, este unul dintre turneele prestigioase ale circuitului feminin, cu premii totale ce se ridică la $3.211.715. Simona Halep, de două ori campioană a acestui turneu, în 2015 și 2020, este menționată și ea printre veștile bune ale zilei, în contextul unor suplimente alimentare utilizate.

În afara performanței lui Gauff, ziua competițională a fost marcată de rezultate variate, cu victorii și înfrângeri neașteptate, printre care retragerea fostei lider mondiale Victoria Azarenka și eliminarea unora dintre favorite. În plus, Sorana Cîrstea a reușit să avanseze, iar Monica Niculescu a fost învinsă în primul tur la proba de dublu.